Zgodnie z treścią art. 203 § 1 k.s.h. członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników. Nie pozbawia go to roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu. Umowa spółki może jednak zawierać inne postanowienia, w szczególności ograniczać prawo odwołania członka zarządu do ważnych powodów.
Uchwały wspólników są podejmowane na zgromadzeniu wspólników. Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników zwołuje się w przypadkach określonych w ksh lub umowie spółki, a także gdy organy lub osoby uprawnione do zwoływania zgromadzeń uznają to za wskazane.
Zgromadzenia wspólników odbywają się w siedzibie spółki, jeżeli umowa spółki nie wskazuje innego miejsca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgromadzenie wspólników zwołuje zarząd.
Zgromadzenie wspólników zwołuje się za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską, wysłanych co najmniej dwa tygodnie przed terminem zgromadzenia wspólników. Zamiast listu poleconego lub przesyłki nadanej pocztą kurierską, zawiadomienie może być wysłane wspólnikowi pocztą elektroniczną, jeżeli uprzednio wyraził na to pisemną zgodę, podając adres, na który zawiadomienie powinno być wysłane.
W zaproszeniu należy oznaczyć dzień, godzinę i miejsce zgromadzenia wspólników oraz szczegółowy porządek obrad. W przypadku zamierzonej zmiany umowy spółki należy wskazać istotne elementy treści proponowanych zmian.
Nie jest jasne, czy do prawidłowego zwołania zgromadzenia wspólników przez zarząd potrzebne jest podjęcie uprzednio uchwały zarządu w tym względzie, czy zgromadzenie mogą zwołać członkowie zarządu działający zgodnie z zasadami reprezentacji bądź nawet każdy członek zarządu.
Niezależnie od poglądu przyjmowanego w sporze o to, czy zgromadzenie zwołuje zarząd in corpore, czy też członkowie zarządu zgodnie z zasadami reprezentacji albo nawet jeden członek zarządu, należy zauważyć, że nawet wadliwe zwołanie zgromadzenia wspólników – jeśli wadliwość ta polegałaby wyłącznie na braku stosownej uchwały zarządu – gdy zostało wystosowane zaproszenie zgodnie z art. 238, nie powinno automatycznie prowadzić do stwierdzenia nieważności uchwał podjętych na tak zwołanym zgromadzeniu. Po raz kolejny można przytoczyć tezę – prezentowaną również w orzecznictwie (zob. uwagi do art. 252) – że uchybienia formalne (np. przy zwoływaniu zgromadzenia) niemające wpływu na treść podjętych uchwał nie powinny uzasadniać wniosku o nieważności uchwał, gdyż wówczas sama uchwała nie jest sprzeczna z ustawą, a uchybienie formalne pozostaje bez związku z jej treścią. Podobnie, jeżeli wadliwość zwołania zgromadzenia polegałaby wyłącznie na podjęciu uchwały zarządu w tej sprawie z pominięciem jednego członka zarządu będącego w mniejszości i nie mającego zdolności do „zablokowania” zwołania zgromadzenia, to pomimo naruszenia art. 208 § 5 (art. 371 § 3 odnośnie do spółki akcyjnej) nie zachodzą podstawy do stwierdzenia nieważności uchwał zgromadzenia, gdyż uchybienie takie nie mogło mieć wpływu ani na treść uchwały zarządu o zwołaniu zgromadzenia (ze względu na rozkład głosów w zarządzie) ani na treść uchwał samego zgromadzenia – tak trafnie Sąd Najwyższy w wyroku z 16.02.2005 r., III CK 296/04, OSNC 2006/2, poz. 31; glosy aprobujące K. Osajda, „Glosa” 2007/1, s. 5 oraz A. Zbiegień, PrSp 2007/11–12, s. 205).
Zgodnie z Orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 29 października 1938 r. (sygn. akt CZ 884/38) w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może Zgromadzenie wspólników zwołać członek zarządu, chociaż prawo reprezentowania przysługuje większej ilości członków zarządu.
Adw. Sylwia Mleczko