Występując do Sądu z pozwem o rozwód – najczęściej jesteśmy przeświadczeni o tym, że nasz związek już się zakończył i że wyrok rozwodowy będzie stanowił jedynie formalne uregulowanie kwestii rozstania. Czy jednak może zdarzyć się sytuacja, że Sąd – pomimo wyraźnej chęci jednej ze stron i przekonania, że nie uda się uratować tej relacji nie wyrazi zgody na rozwód? Otóż tak.
Przepisy wskazują jasno – każdy z małżonków może żądać, aby Sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód, jeśli nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego.
Przyjmuje się, że rozkład ma charakter zupełny, jeśli ustały wszystkie więzi łączące małżonków – tj. więź emocjonalna, gospodarcza i fizyczna. Zasadniczo – istnienie którejkolwiek z podanych więzi uniemożliwia rozwiązanie małżeństwa przez rozwód.
Z punktu widzenia postępowania rozwodowego – dużo trudniej jest określić moment, w którym możemy mówić o trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego w taki sposób, ażeby orzeczenie rozwodu stało się możliwe. Niemniej jednak, jedno jest pewne – przykre wydarzenie w relatywnie niedawnym czasie – nie pozwoli na uznanie, iż doszło do trwałego rozkładu pożycia między małżonkami.
Trzeba mieć nadto na względzie, że pomimo istnienia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego – rozwód nie będzie dopuszczalny, jeśli na jego skutek mogłoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.
Brak jest jednoznacznych kryteriów, ażeby móc ocenić kiedy w rzeczywistości dobro wspólnych małoletnich dzieci mogłoby ucierpieć. Dokładne zbadanie tejże przesłanki wymaga uwzględnienia nie tylko konkretnych okoliczności danej sprawy, ale także często wiąże się z koniecznością skorzystania z pomocy specjalistów.
Co więcej – Sąd nie orzeknie również rozwodu, jeśli w jego ocenie stałoby to w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Podkreślić jednak należy, iż jest to sytuacja niezwykle rzadka. Będzie miała miejsce np. w przypadku żądania rozwodu przez małżonka, który porzucił drugą stronę w krytycznej sytuacji, pozostawiając ją całkowicie bez środków do życia.
Orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne również w sytuacji, w której żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładowi pożycia małżeńskiego, chyba że drugi z małżonków wyrazi na to zgodę lub odmowa zgody na rozwód stoi w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Kwestia winny w rozkładzie pożycia małżeńskiego jest tematem na tyle obszernym, że zostanie przybliżona w następnych artykułach.
Mamy świadomość, iż poszczególne przesłanki rozwodu nie zostały w sposób jednoznaczny określone przez ustawodawcę – w większości stanowią pojęcia nieostre, podlegające ocenie Sądu, biorąc pod uwagę okoliczności danej sprawy. Bardzo trudno jest zatem wskazać konkretne sytuacje, w których orzeczenie rozwodu będzie/ nie będzie możliwe. Niemniej jednak – jeśli zastanawiasz się – czy w Twojej sprawie Sąd orzeknie rozwód – zgłoś się do nas. Ocenimy Twoją sytuację i pomożemy Ci przejść przez ten bardzo trudny emocjonalnie czas.
Zespół TopMecenas